Consider 1 mol an ideal gas at 28 C and 1.06 atm pressure. To get some idea how
ID: 1474392 • Letter: C
Question
Consider 1 mol an ideal gas at 28 C and 1.06 atm pressure. To get some idea how close these molecules are to each other, on the average, imagine them to be uniformly spaced, with each molecule at the center of a small cube.
A) What is the length of an edge of each cube if adjacent cubes touch but do not overlap?
B) How does this distance compare with the diameter of a typical molecule? The diameter of a typical molecule is about 1010m.
C)
How does their separation compare with the spacing of atoms in solids, which typically are about 0.3 nm apart?
Explanation / Answer
use p*v = n*R*T
P = 1atm
n = 1
R = 0.0821
T = 28+273 = 301 K
then volume V = R*T = (0.0821*301) = 24.7121 m^3
then 24.7121 m^3 = 0.0247121 L
the volume surrounding one molecule using Avagadro's number
0.0247121/(6.022*10^23) = 4.1*10^-26
for a cube V = l^3
length l = V^(1/3) = (4.1*106-26)^(1/3) = 3.45*10^-9 m
2) larger than the diameter of a typical molecule
3) larger than the spacing of atoms in solids,
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.