Suppose you have a polarized light source in your lab that has an intensity of 1
ID: 1474615 • Letter: S
Question
Suppose you have a polarized light source in your lab that has an intensity of 1142 W/m2, where the electric field oscillates in the z direction. The light travels toward a workbench where you can send it through either one of two polarizing filters.
(a) If the light passes through a filter with its transmission axis at an angle of 45.0° from the z direction, what is the intensity of the transmitted light?
W/m2
(b) If, instead, the light passes through a filter with its transmission axis at an angle of 90.0° from the z direction, what is the intensity of the transmitted light?
W/m2
Explanation / Answer
Part A
Intensity of passed light
I = Io cos^2(theta)
Io = 1142 W/m^2
theta = 45 degrees
I = 1142 cos^2(45)
I = 571 W/m^2
Part B
theta = 90 degrees
cos 90 = 0
so Intensity = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.