Suppose you have a polarized light source in your lab that has an intensity of 1
ID: 1474616 • Letter: S
Question
Suppose you have a polarized light source in your lab that has an intensity of 1916 W/m2, where the electric field oscillates in the z direction. The light travels toward a workbench and encounters two polarizing filters.
(a) If the light passes first through a filter with its transmission axis at an angle of 45.0° from the z direction, and then through a filter with its transmission axis at an angle of 90.0° from the z direction, what is the final intensity of the transmitted light?
W/m2
(b) If, instead, the light passes first through a filter with its transmission axis at an angle of 90.0° from the z direction, and then through a filter with its transmission axis at an angle of 45.0° from the z direction, what is the final intensity of the transmitted light?
W/m2
Explanation / Answer
Malus’s law. Let the angle between the transmission axis of the polarizer and that of the analyzer be . Then the amount of light I transmitted through the analyzer depends on the value of as follows:
1) I = Imax cos2
where Imax is the maximum amount of light transmitted i.e. the amount transmitted at = 0. This law was discovered experimentally by Etienne Louis Malus in 1809.
part a
for crystal 1
I1=1916cos245=958wb/m2
for crystal 2
now polarized light is already at angle of 45 from Z axis so angle between the crystal 2 and direction of movin is 45 degree
Ifinal=I1cos245=479Wb/m2
part b
prcictacally when unpolrised light passes through perpendicular crystal intensity become half and direction is parallel to axis of crystal
So I1=I/2=958Wb/m2
Ifinal=958cos245=479Wb/m2
only differences on both part is direction of polarised light and intensity is same
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.