Suppose you have a polarized light source in your lab that has an intensity of 1
ID: 1505269 • Letter: S
Question
Suppose you have a polarized light source in your lab that has an intensity of 1699 W/m2, where the electric field oscillates in the z direction. The light travels toward a workbench and encounters two polarizing filters.
(a) If the light passes first through a filter with its transmission axis at an angle of 45.0° from the z direction, and then through a filter with its transmission axis at an angle of 90.0° from the z direction, what is the final intensity of the transmitted light?
_____W/m2
(b) If, instead, the light passes first through a filter with its transmission axis at an angle of 90.0° from the z direction, and then through a filter with its transmission axis at an angle of 45.0° from the z direction, what is the final intensity of the transmitted light?
_____W/m2
Explanation / Answer
a)
From the malus law
I = Im*cos^2(theta)
I = 1699*cos^2(45) = 849.5 W/m^2
after passing through filter
I_final = 849.5*cos^2(0) =849.5 W/m^2
b) through first filter
I = Io*cos^(o) = 1699 W/m^2
through second filter is
I = Io*cos^(45) = 849.5 W/m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.