A 75kg snowboarder has an initial velocity of 5.0 m/s at the top of a 28° incli
ID: 1474722 • Letter: A
Question
A 75kg snowboarder has an initial velocity of 5.0 m/s at the top of a 28° incline. After sliding down the 110m long incline (on which the coefficient of kinetic friction is k=0.18), the snowboarder has attained a velocity v. The snowboarder then slides along a flat surface (on which k=0.15) and comes to a rest after a distance x.
a. Use energy calculations to determine x.
b. Use Newton’s 2nd Law to find the snowboarder’s acceleration while on the incline
and on the flat surface. Then use these accelerations to find x.
Explanation / Answer
m = 75 kg , u =5 m/s , k=0.18, heta =28degrees
L =110 m
sin(28) = h/L
h = Lsin(28)
Work done by friction force is equal to change in mechanical energy
Wf = Kf+Uf - Ki -Ui
- fk.L = (1/2)mv^2 + 0 - (1/2)mu^2 -mgh
fk =kN = kmgcos(28)
-kmgcos(28)L = (1/2)mv^2 - (1/2)mu^2 -mgLsin(28)
v^2 = u^2 +2gLsin(28) -2kgLcos(28)
v^2 = (5*5) +(2*9.8*110*sin(28)) - (2* 0.18*9.8*100*cos(28)) =694.52
v= 26.354
Work done by fricition on flat surface is
Wf = Kf -Ki
-kmg.x = 0 -(1/2)mv^2
x = v^2/2kg
x = (694.52)/(2*0.15*9.8)
x =236.23 m
(b) From Newton second law along vertical direction
Fy =0
N = mgcos(28)
From Newton second law along horizontal direction
Fx =ma
-fk +mgsin(28) =ma
fk =kN =kmgcos(28)
-kmgcos(28) +mgsin(28) =ma
a = -kgcos(28) +gsin(28)
a = -(0.18*9.8*cos(28))+(9.8*sin(28))
a = 3.0433m/s^2
From kinematic equations
v^2-u^2 =2as
v^2 = (5*5) +(2*3.0433*110)
v = 26.345 m
From kinematic equation for flate surface
0 -v^2 =2kg*x
x = v^2/2kg* = (26.345*26.345)/(2*0.15*9.8)
x = 236.23m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.