Starting with 2.80 mol of N2 gas (assumed to be ideal) in a cylinder at 1.00 atm
ID: 1475416 • Letter: S
Question
Starting with 2.80 mol of N2 gas (assumed to be ideal) in a cylinder at 1.00 atm and 20.0 C, a chemist first heats the gas at constant volume, adding 1.36 × 104 J of heat, then continues heating and allows the gas to expand at constant pressure to twice its original volume.
Calculate the final temperature of the gas
Calculate the amount of work done by the gas.
Calculate the amount of heat added to the gas while it was expanding.
Calculate the change in internal energy of the gas for the whole process.
Explanation / Answer
1) calculation of final temperature
P1=1atm V1 = V : T1 = 20 + 273 = 293K
P2 = P1(Constant): V2 = 2V: T2 = ?
Ideal gas V1/T1 = V2/ T2
T2 = V2/V1 * T1 =
= 2V/V * 293 =2 * 293 = 586 K
t2: 586-273=3130C
Calculation of amount of Work done:
W = R/(r-1) * (T2 -T1)
R =8.314 J/Mol/K
r = 1.4( 2 diatomic molecule)
T2 =586K
T1 = 293K
W = 8.314/(1.4-1) * (586-293)
= 8.314/(0.4) * (293)
= 8.314*2930/4 = 6090J
Calculate the change in internal energy of the gas dU = dQ-dW
= 1.36 * 104 - 6090
= 13600-6090 = 7510 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.