Starting with 2.50mol of N2 gas (assumed to be ideal) in a cylinder at 1.00 atm
ID: 938860 • Letter: S
Question
Starting with 2.50mol of N2 gas (assumed to be ideal) in a cylinder at 1.00 atm and 20.0 C, a chemist first heats the gas at constant volume, adding 1.36 X 10^4 J of heat, then continues heating and allows the gas to expand at constant pressure to twice its original volume.
(A) Calculate the final temperature of the gas. (Book Answer says: 837 C)
(B) Calculate the amount of work done by the gas. (Book Answer says: 11.5 kJ)
(C) The amount of heat added to the gas while it was expanding. (Book Answer says: 40.3 kJ)
(D) The change in internal energy of the gas for the whole process. (Book Answer says: 42.4 kJ)
I cannot get these answers, thank you for the help.
Explanation / Answer
Answer: According to the question , Here we have to use the equation ,
PV=nRT => U=Q-W => U=nCvT
Hence we, get : The first part suggests that the system is in a constant volume. Thus: U=Q
nCvT=Q
Now , putting all the values we get , 2.5 * 5/2 * R * [Tf -20 ] = 1.36 * 104
Tf = 261.7272 0C
means = 534.7272 Kelvin
Now the next part suggests the system is at a constant pressure and the volume doubles. So I use PV=nRT where n, R and P are constant.
V1/T1 = V2/T2
1 / 534.7272 = 2 / T2
T 2 = 1069.4544 kelvin
Hence the final temperature 1069.4544 - 273 dgree celcius
Hence we get the 796.45 0C
Now It is all about the given question , Now you can solve all the required part easily .
Thank you :)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.