What is the equation for: An electric car is being designed to have an average p
ID: 1476251 • Letter: W
Question
What is the equation for:An electric car is being designed to have an average power output of 6,800 W for 2 hours.
(a). How much energy would be stored in the charged batteries? In Joules
(b). The batteries operate on 20 V. What would the current be when they are opersting at 6,800 W ?
(c). To be able to recharge the batteries in 1 h, how much power would have to be supplied to them ? What is the equation for:
An electric car is being designed to have an average power output of 6,800 W for 2 hours.
(a). How much energy would be stored in the charged batteries? In Joules
(b). The batteries operate on 20 V. What would the current be when they are opersting at 6,800 W ?
(c). To be able to recharge the batteries in 1 h, how much power would have to be supplied to them ?
An electric car is being designed to have an average power output of 6,800 W for 2 hours.
(a). How much energy would be stored in the charged batteries? In Joules
(b). The batteries operate on 20 V. What would the current be when they are opersting at 6,800 W ?
(c). To be able to recharge the batteries in 1 h, how much power would have to be supplied to them ?
Explanation / Answer
a) energy = power*time = 6800*2*3600 = 48960000 J OR 48.96*10^6 J
b) VI = P
=> I = 6800/(20) = 340 amp
c) power = 2*6800 = 13600 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.