What is the equation for: Scientists in a laboratory produce a sound wave in a s
ID: 1477883 • Letter: W
Question
What is the equation for:Scientists in a laboratory produce a sound wave in a simulated environment (air) with a velocity of 480 m/s. What is the temperature (in Kelvin) of the environment? What is the equation for:
Scientists in a laboratory produce a sound wave in a simulated environment (air) with a velocity of 480 m/s. What is the temperature (in Kelvin) of the environment?
Scientists in a laboratory produce a sound wave in a simulated environment (air) with a velocity of 480 m/s. What is the temperature (in Kelvin) of the environment?
Explanation / Answer
we know that
Formula:
c = 20.0457(T)
where
c = speed of sound in m s
T = Temperature air T in K
Given: speed of sound c = 480 m s
The temperature of the environment:
T = c² / 20.0457² = 480² / 20.0457² = 573.37 K (Kelvin)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.