A 2.3 mm -diameter sphere is charged to -4.4 nC . An electron fired directly at
ID: 1477313 • Letter: A
Question
A 2.3 mm -diameter sphere is charged to -4.4 nC . An electron fired directly at the sphere from far away comes to within 0.35 mm of the surface of the target before being reflected. Part A What was the electron's initial speed? Express your answer using two significant figures. Part B At what distance from the surface of the sphere is the electron's speed half of its initial value? Express your answer using two significant figures. Part C What is the acceleration of the electron at its turning point? Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
Here,
radius of sphere , r = 2.3/2 mm
r = 1.15 mm
Q = -4.4 nC
let the inital speed of electron is u m/s
Using conservation of energy
k * Q * q/d = 0.5 * m * u^2
9*10^9 * 4.4 *10^-9 * 1.602 *10^-19/(1.15 *10^-3 + 0.35 *10^-3) = 0.5 * 9.109 *10^-31 * u^2
solvng for u
u = 9.637*10^7 m/s
the initial speed of electron is 9.637*10^7 m/s
part b)
for one half of the speed ,
let the distance is d
Using conservation of energy
k * Q * q/(r + d) = 0.5 * m * (u/2)^2
9*10^9 * 4.4 *10^-9 * 1.602 *10^-19/(1.15 *10^-3 + d) = 0.5 * 9.109 *10^-31 * (9.637*10^7 /2)^2
solving for d
d = 0.00485 m = 4.85 mm
the distance from the surface will be 4.85 mm
part c)
let the acceleration is a
a = force/mass
a = 9*10^9 * 4.4 *10^-9 * 1.602 *10^-19/((1.15 *10^-3 + 0.35 *10^-3)^2 * 9.11 *10^-31 )
a = 3.095 *10^18 m/s^2
the acceleration of electron at the turn about point is 3.095 *10^18 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.