A particle with a positive charge of 1.0 x 10 -14 C has a kinetic energy of 3.40
ID: 1477660 • Letter: A
Question
A particle with a positive charge of 1.0 x 10-14C has a kinetic energy of 3.40 x 10-11J. The particle moves with a speed of 3.20 x 104 m/s on the +x-axis in a uniform magnetic field that points in the negative z direction. The magnetic field exerts a maximum force on the particle, which causes it to experience an acceleration of 3.63 x 109m/s2WhAt is the magnitude of the magnetic field A particle with a positive charge of 1.0 x 10-14C has a kinetic energy of 3.40 x 10-11J. The particle moves with a speed of 3.20 x 104 m/s on the +x-axis in a uniform magnetic field that points in the negative z direction. The magnetic field exerts a maximum force on the particle, which causes it to experience an acceleration of 3.63 x 109m/s2
WhAt is the magnitude of the magnetic field
WhAt is the magnitude of the magnetic field
Explanation / Answer
charge q = 1.0 x 10-14C
kinetic energy K= 3.40 x 10-11J
speed v= 3.20 x 104 m/s
We know K = (1/2) mv 2
From this mass of the particle m = 2K / v 2
= 2(3.4 x10 -11) /(3.2x10 4 ) 2
= 6.64 x10 -20 kg
acceleration a = 3.63 x 109m/s2
Force F = ma
= (6.64 x10 -20 kg)(3.63 x 109m/s2 )
= 2.41 x10 -10 N
We know F = Bvq
From this magnetic field B = F / vq
= ( 2.41 x10 -10 N)/[(3.20 x 104)(1.0 x 10-14C)
= 0.753 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.