Assume that 98 g of ice (0 degree C) is added to 380 g of water initially at 69
ID: 1478127 • Letter: A
Question
Assume that 98 g of ice (0 degree C) is added to 380 g of water initially at 69 degree C. The water is inside an aluminum cup of mass 35 g. The cup is inside a perfectly insulating calorimetric container that prevents heat flow from the outside environment. Find the final temperature of the water after equilibrium is reached. Specific heat of water: 4.19 kJ/(kg Times K) or 1.00 cal/(g Times K) Specific heat of aluminum: 922 J/(kg Times K) or 0.22 cal/(g Times K) Latent heat of fusion for water: 334 kJ/kg or 79.7 cal/g Latent heat of vaporization for w-ater: 2260 kJ/kg or 539 cal/gExplanation / Answer
Here ,
let the final temperature of the water is Tf
mass of ice , mi = 98 gm
mass of water , mw = 380 gm
initial temperature , Ti = 69 degree C
mass of aluminium , mA = 35 gm
heat lost by water and aluminium = heat gain by ice
380 * 4.186 * (69 - Tf) + 35 * 0.922 * (69 - Tf) = 98 * (334 + 4.186 * (Tf - 0))
solving for Tf
Tf = 38.9 degree C
the final temperature at equilibrium is 38.9 degree C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.