When a gas follows path 123 on the PV diagram in the figure below, 414.0 J of he
ID: 1478147 • Letter: W
Question
When a gas follows path 123 on the PV diagram in the figure below, 414.0 J of heat flows into the system and 165.0 J of work is done by the system. (Figure Included Here)
What is the change in the internal energy of the system?
How much heat flows into the system if the process follows path 143? The work done by the gas along this path is 59.0 J.
What net work would be done by the system if the system followed path 12341?
What net work would be done by the system if the system followed path 14321?
What is the change in internal energy of the system in the processes described in parts c and d?
V 3 4 2Explanation / Answer
From the data, 414 J of energy flows into the system by heat and -165 J of work is done on the system.
a)
The change in the internal energy of the system,
internal energy = 414 - 165 = 249 J
b)
Energy flow into the system for path 143 = 249 - 59 = 190J
c)
The net work would be done by the system if the system followed path 12341 is
As per the figure its work done by the system is zero.
As per data. Net work is done by gas = 165 - 59 =106 J
d)
net work done by the system if the system followed path 14321.
As per the figure its work done by the system is zero.
As per data, Net work is done by system = 59 -165 = - 106 J
or it should be written as work done on system is 106 J
Internal energy for - 12341 path and -14321 path = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.