An up-pointing arrow that is 1.0 cm tall is placed at a distance of 14.0 cm to t
ID: 1478850 • Letter: A
Question
An up-pointing arrow that is 1.0 cm tall is placed at a distance of 14.0 cm to the left of a thin converging lens. The focal length of the lens is 6.0 cm. What is the orientation and height of the image of the arrow?
pointing up, height = 1.3 cm
pointing down, height = 0.50 cm
pointing down, height = 0.75 cm
pointing up, height = 0.50 cm
An up-pointing arrow that is 1.0 cm tall is placed at a distance of 14.0 cm to the left of a thin converging lens. The focal length of the lens is 6.0 cm. What is the orientation and height of the image of the arrow?
pointing up, height = 1.3 cm
pointing down, height = 0.50 cm
pointing down, height = 0.75 cm
pointing up, height = 0.50 cm
Explanation / Answer
for converging lens
focal length f is positive
then using lens equation
1/f = 1/do + 1/di
1/6 = 1/14 + 1/di
1/di = 1/6 - 1/14 =
di = 10.5 cm
magnification m = -di/do = hi/ho
image height hi = -di*ho/do = -10.5*1/14 = -0.75 cm
So orientation is pointing down and height of the image is 0.75 cm
So the correct answer is pointing down, height = 0.75 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.