An unstable atomic nucleus of mass 1.78 Times 10^-26 kg initially at rest disint
ID: 1513015 • Letter: A
Question
An unstable atomic nucleus of mass 1.78 Times 10^-26 kg initially at rest disintegrates into three particles. One of the particles, of mass 5.17 Times 10^_27 kg, moves along the y axis with a speed of 6.00 x 106 m/s. Another particle, of mass 8.48 Times 10^-27 kg, moves along the x axis with a speed of 4.00 Times 10^6 m/s. Find the velocity of the third particle. (Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully.? + j) Find the total kinetic energy increase in the process.Explanation / Answer
a) initially nucleus was at rest so initial momentum was zero.
ans disintegration happens due to internal forces hence momentum will be conserved.
initial = final momentum = 0
finally:
v1 = 6 x 10^6 j m/s
v2 = 4 x 10^6i m/s
so m1v1 + m2v2 + m3v3 = 0
(5.17 x10^-27 x 6 x 10^6 j ) + (8.48 x 10^-27 x 4 x 10^6i) + (( 17.8 - 5.17 - 8.48) x 10^-27 x v3 ) = 0
v3 = 8.17 x 10^6 i - 6.89 x 10^6 j
b) speed of third particle.
v3 =sqrt [ 8.17^2 + 6.89^2] x 10^6 = 10.68 x 10^6 m/s
increase in KE = m1v1^2 /2 + m2 v2^2 /2 + m2 v3^2 /2
= 3.97 x 10^-13 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.