An unlevered company operates in perfect markets and has net operating income of
ID: 2615883 • Letter: A
Question
An unlevered company operates in perfect markets and has net operating income of $250,000. Assume that the required return on assets for firms in this industry is 12.5%. Suppose the firm issues $1 million worth of debt with a required return of 5% and uses the proceeds to repurchase outstanding stock. (a) Calculate the market value and required return of this firm's stock before the repurchase transaction. (b) Calculate the market value and required return of this firm's remaining stock after the repurchase transactionExplanation / Answer
Ans a) Market Value of firm = EBIT/require rate of retrun
= $250000/.125 = $2000000
required rate of retrun of firm's stock before the repurchase transaction = 12.5%
Ans b) After the repurchase, the firm has $1,000,000 debt and $1,000,000 equity, so the debt-to-equity ratio is 1 and the new required return on equity is rl = r + (r – rd)D/E = 0.125 + (0.125 - 0.05) x 1 = 0.125 + 0.075 = 0.2 or 20%.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.