A 17.0-kg floodlight in a park is supported at the end of a horizontal beam of n
ID: 1478923 • Letter: A
Question
A 17.0-kg floodlight in a park is supported at the end of a horizontal beam of negligible mass that is hinged to a pole as shown in the figure below. A cable at an angle of = 25.0° with the beam helps support the light.
(a) Draw a force diagram for the beam.
This answer has not been graded yet.
(b) By computing torques about an axis at the hinge at the left-hand end of the beam, find the tension in the cable.
N
(c) Find the horizontal component of the force exerted by the pole on the beam.
(d) Find the vertical component of this force.
Now solve the same problem from the force diagram from part (a) by computing torques around the junction between the cable and the beam at the right-hand end of the beam.(e) Find the vertical component of the force exerted by the pole on the beam.
(f) Find the tension in the cable.
N
(g) Find the horizontal component of the force exerted by the pole on the beam.
(h) Compare the solution to parts (b) through (d) with the solution to parts (e) through (g). Is either solution more accurate?
Explanation / Answer
Sum torque about the hinge
17*g*L=T*sin25*L
T=17*g/sin25
T = 394.209
The hinge has Fx=T*cos25
Fx=17*g/sin25
Fx = 394.209
Sum forces in the y
Fy=17*g-T*sin25
Fy=0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.