A 17.00 kg lead sphere is hanging from a hook by a thin wire 3.20 m long, and is
ID: 2006448 • Letter: A
Question
A 17.00 kg lead sphere is hanging from a hook by a thin wire 3.20 m long, and is free to swing in a complete circle. Suddenly it is struck horizontally by a 2.50 kg steel dart that embeds itself in the lead sphere. What must be the minimum initial speed of the dart so that the combination makes a complete circular loop after the collision?I know I am supposed to use conservation of momentum for the collision and I know that velocity is a minimum when the radius of the circle is small or the period is large. But I don't know how to solve for those.
Explanation / Answer
Mass of the lead sphere, m1 = 17 kg Mass of the steel dart, m2 = 2.5 kg Length of the wire, r = 3.2 m Let Initial velocity of the steel dart , v = ? Minimum velocity of the combination to complete circular loop: v' = (5 r g ) = ( 5 * 3.2 * 9.8 ) = 12.52 m/s From the law of conservation of momentum, m2 * v = ( m1 + m2 ) * v' 2.5 * v = ( 17 + 2.5 ) * 12.52 So, v = 97.7 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.