You blow into a flute and make a perfect \"middle C\" note at 261.626 Hz. The sp
ID: 1479342 • Letter: Y
Question
You blow into a flute and make a perfect "middle C" note at 261.626 Hz. The speed of sounds at that temo is 342 m/s. Later, the room has warmed uo so the speed of sounds is now 346 m/s.
1. What is the frequency of the middle C at this high temperature?
2. What is the beat frequency if the two notes where played at the same time?
3. The flute can be lengthened or shorthened to change the tune. How far should the flute be lengthened or shortened in order for the flute to be in tune at the the hotter temperature?
Explanation / Answer
f = v/2L
Lis lenght of flute
f1 = 261.626 Hz, v1 =342 m/s , v2 =346 m/s
(1) f2/f1 =v2/v1
f2 = (346/342)(261.626)
f2 = 264.686 Hz
2) Beat frequency =f2-f1 = 264.686 -261.626
Beat frequency = 3.06 Hz
3) f= v/2L
f is same.
v2/v1 = L2/L1
L2/L1 = 346/342 = 4
L2 = 4L1
the length is increases to 4 times of initial value to tune at the hotter temperature
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.