Transverse waves on a string have wave speed 8.00 m/s, amplitude 0.0700 m, and w
ID: 1479557 • Letter: T
Question
Transverse waves on a string have wave speed 8.00 m/s, amplitude 0.0700 m, and wavelength 0.320 m. These waves travel in the x direction, and at t = 0 the x = 0 end of the string is at y = 0 and moving downward
)A) Find the frequency of these waves.
25.0
B)Find the period of these waves.
4.00×102
C) Write the equation for y(x,t) describing these waves.
y(x,t) =____________________(m)
D)Find the transverse displacement of a point on the string at
x2 = 0.120 m at time t2 = 0.145 s .
y=_____________________(m)
f =25.0
Hz CorrectExplanation / Answer
Solution: From the question we have:
Transverse waves on a string have wave speed 8.00 m/s, amplitude 0.0700 m, and wavelength 0.320 m
These waves travel in the x direction, and at t = 0 the x = 0 end of the string is at y = 0 and moving downward
a) Find the frequency of these waves.
A) f = v / = 8m/s / 0.320m = 25 Hz
b)Find the period of these waves
B) T = 1/f = 1 / 25/s = 0.04 s
c) Write the equation for y(x,t) describing these waves.
y = Asin(kx - t) = 0.07m * sin(19.6x - 157t)
since = 2f = 2*25 rad/s = 157 rad/s
d) Find the transverse displacement of a point on the string at
y = 0.07m * sin(19.6*0.12 - 157*0.145) =0.02441. m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.