At a time t = 3.00 s , a point on the rim of a wheel with a radius of 0.250 m ha
ID: 1479670 • Letter: A
Question
At a time t = 3.00 s , a point on the rim of a wheel with a radius of 0.250 m has a tangential speed of 45.0 m/s as the wheel slows down with a tangential acceleration of constant magnitude 10.0 m/s2 .
a)Calculate the wheel's constant angular acceleration.
b)Calculate the angular velocity at t = 3.00 s .
c)Calculate the angular velocity at t=0.
d)Through what angle did the wheel turn between t=0 and t = 3.00 s ?
e)Prior to the wheel coming to rest, at what time will the radial acceleration at a point on the rim equal g = 9.81 m/s2 ?
Explanation / Answer
a)
alpha = a/r
alpha = 10/0.25 = 40 rad/s2
b)
at t = 3.0 sec
v = 45 m/s
so w = v/r = 45/0.25 = 180 rad/s
c)
w = w0 + alpha*t
180 = w0 + 40*3
w0 = 60 rad/s
d)
w2 = w02 + 2*alpha*theta
1802 = 602 + 2*40*theta
theta = 120*240/80 = 360 rad
e)
0 = u + a*t
t = u/g = 60*0.25/9.81 = 1.529 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.