At a rock concert, the sound intensity 1.0 m in front of the bank of loudspeaker
ID: 1524442 • Letter: A
Question
At a rock concert, the sound intensity 1.0 m in front of the bank of loudspeakers is 0.10 W/m2. A fan is 30 m from the loudspeakers. Her eardrums have a diameter of 8.4 mm.
Part A
How much energy is transferred to each eardrum in one second?
Express your answer in Joules using two significant figures.
At a rock concert, the sound intensity 1.0 m in front of the bank of loudspeakers is 0.10 W/m2. A fan is 30 m from the loudspeakers. Her eardrums have a diameter of 8.4 mm.
Part A
How much energy is transferred to each eardrum in one second?
Express your answer in Joules using two significant figures.
Explanation / Answer
we know the relation with sound intensity and distance,
l1 / l2 = (r2 / r1)^2
0.1 / l2 = (30 / 1)^2
l2 = 1.11*10^(-4) W/m^2
area of eardrum is
A = pi*r^2 = 3.14*(0.0042)^2
A = 5.53*10^(-5) m^2
power P = l*A
P = 1.11*10^(-4)*5.52*10^(-5)
P = 6.16*10^(-9) W
energy is
E = P*t
E = 6.16*10^(-9)*t
E = 6.16*10^(-9) J
answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.