At a point a distance x from a point charge, the electric field has a magnitude
ID: 2132863 • Letter: A
Question
At a point a distance x from a point charge, the electric field has a magnitude of 100V/m and it points away from the charge. If I increase the distance by 2m the electric field has a magnitude 50V/m. What was the original distance x? At a point a distance x from a point charge, the electric field has a magnitude of 100V/m and it points away from the charge. If I increase the distance by 2m the electric field has a magnitude 50V/m. What was the original distance x?Explanation / Answer
kq/x^2 = 100 V/m kq/(x+2)^2 = 50 V/m => 2*x^2 = (x+2)^2 => x^2 - 4 - 4x = 0 => x = 4.83 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.