At a new exhibit in the Museum of Science, people are asked to choose between 71
ID: 3053013 • Letter: A
Question
At a new exhibit in the Museum of Science, people are asked to choose between 71 or 196 random draws from a machine. The machine is known to have 98 green balls and 61 red balls. After each draw, the color of the ball is noted and the ball is put back for the next draw. You win a prize if more than 70% of the draws result in a green ball. Use Table 1.
Calculate the probability of getting more than 70% green balls. (Round “z” value to 2 decimal places, and final answer to 4 decimal places.)
At a new exhibit in the Museum of Science, people are asked to choose between 71 or 196 random draws from a machine. The machine is known to have 98 green balls and 61 red balls. After each draw, the color of the ball is noted and the ball is put back for the next draw. You win a prize if more than 70% of the draws result in a green ball. Use Table 1.
Explanation / Answer
Solution:
a. Calculate the probability of getting more than 70% green balls.
When 71 draws from a machine
Proportion rate of green ball( P ) = 98/ (98+61) = 0.6164
Standard Deviation= sqrt(P*Q /n) = sqrt(0.6164*0.3836/71) = 0.0577
Normal Distribution = Z= X- u / sd ~ N(0,1)
P(X > 0.70) = (0.70-0.6164)/0.0577
= 0.0836/0.0577 = 1.45
= P(Z >1.45) From Standard Normal Table
= 0.0735
When 196 draws from a machine
Proportion ( P ) = 0.6164
Standard Deviation = sqrt(P*Q /n) = sqrt(0.6164*0.3836/196) = 0.0347
Normal Distribution = Z= X- u / sd ~ N(0,1)
P(X > 0.70) = (0.70-0.6164)/0.0347
= 0.0836/0.0347 = 2.408
= P ( Z > 2.408) From Standard Normal Table
= 0.0080
n Probability
71 0.0735
196 0.0080
71 balls , Since the Probability of Success rate is more
b. Would you choose 71 or 196 draws for the game?Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.