At a large university, 20% of a random sample of male students have an overall g
ID: 3063646 • Letter: A
Question
At a large university, 20% of a random sample of male students have an overall grade point average (GPA) of 3.5 or higher. A random sample of female student records found that 25% had a GPA of 3.5 or higher. The president of the university wants to determine whether there is evidence of a difference in grades between males and females. What would she write as the null and alternative hypotheses for this situation? (4 points)
H0:p1 p2 = 0 and Ha:p1 p2 0
H0:p1 p2 = 0 and Ha:p1 p2 > 0
H0:p1 p2 = 0 and Ha:p1 p2 < 0
H0:p1 p2 > 0 and Ha:p1 p2 = 0
H0:p1 p2 > 0 and Ha:p1 p2 0
H0:p1 p2 = 0 and Ha:p1 p2 0
H0:p1 p2 = 0 and Ha:p1 p2 > 0
H0:p1 p2 = 0 and Ha:p1 p2 < 0
H0:p1 p2 > 0 and Ha:p1 p2 = 0
H0:p1 p2 > 0 and Ha:p1 p2 0
Explanation / Answer
Since the test is for the differenece in proportions of grade between males and females, the correct null and alternative hypotheses will be:
H0:p1 p2 = 0 and Ha:p1 p2 0
Option A is correct.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.