Spacecraft I, containing students taking a physics exam, approaches the Earth wi
ID: 1479965 • Letter: S
Question
Spacecraft I, containing students taking a physics exam, approaches the Earth with a speed of 0.680c (relative to the Earth), while spacecraft II, containing professors proctoring the exam, moves at 0.220c (relative to the Earth) directly toward the students. The professors stop the exam after 46.0 min have passed on their clock.
(a) For what time interval does the exam last as measured by the students?___ min
(b) For what time interval does the exam last as measured by an observer on Earth? ____min
Explanation / Answer
Tp = time on professors clock = 46 min
Ts = time on students clock
Te = time on observers clock
V1 = 0.680c
V2 = - 0.220c towards student
velocity of student' spacecraft relative to professor's spacecraft is given as
V12 = (V1 - V2) / (1 - V1V2/c2) = (0.680c - (-0.220c) ) / (1 - (0.680c)(-0.220c)/c2) = 0.900c / 1.1496 = 0.783c
time on students clock is given as
Ts = Tp / sqrt (1 - (V12/c)2) = 46 / sqrt (1 - (0.783c/c)2) = 73.95 min
b)
time on observers clock is given as
Te = Tp / sqrt (1 - (V2/c)2) = 46 / sqrt (1 - (0.220c/c)2) = 47.2 min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.