When you lift a bowling ball with a force of 95 N , the ball accelerates upward
ID: 1479975 • Letter: W
Question
When you lift a bowling ball with a force of 95 N , the ball accelerates upward with an acceleration a. If you lift with a force of 105 N , the ball's acceleration is 2a
Part A
Find the weight of the bowling ball.
------------------------------------
On vacation, your 1400-kg car pulls a 500-kgtrailer away from a stoplight with an acceleration of 1.30 m/s2
Part A
What is the net force exerted by the car on the trailer?
Part B
What force does the trailer exert on the car?
Part C
What is the net force acting on the car?
Explanation / Answer
in first case
from Newton secona law net force on ball is sum of all forces
95 -w =ma ..(1)
in second case
from Newton secona law net force on ball is sum of all forces
105 -w =2ma ..(2)
By solving(1) and(2) we get
weight of bowling ball w = 85 N
.......................................
mc = 1400 kg , mt =500kg, a =1.3 m/s^2
PartA:
Force exerted by car on trailer F = 500*1.3 =650 N
PartB : Foe every action there is equal and opposite reaction. sp
Force exert by trailer on the car F =ma = 500*1.3 =650 N
Part C: F =mc*a = 1400*1.3
F = 1820 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.