Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The sun (and the earth with it) are traveling at 2.00×104 km/s toward a star tha

ID: 1480055 • Letter: T

Question

The sun (and the earth with it) are traveling at 2.00×104 km/s toward a star that is 45.0 light years away. (A light year is the distance light travels in one year.) If an astronomer on earth measures light of wavelength 522.4 nm from this star, what frequency would an observer at rest with respect to the star measure for the light it emits? If an astronomer on earth measures light of wavelength 522.4 nm from this star, what wavelength would an observer at rest with respect to the star measure for the light it emits?

Explanation / Answer

velocity of observer = 2*107 m/s

wavelength observed by moving observer = 522.4 nm

beta = - v/c = -(2*107) / (3*108) = -2/30

wavelength emitted = wavelength observed * sqrt [ (1 - beta) / (1 + beta) ]

=> wavelength emitted = 522.4 *  sqrt [ (1 + (2/30)) / (1 - (2/30)) ] = 558.47 nm

frequency observed by an observer at rest with respect to the star = c/lambda = 3*108 / (558.47*10-9) = 5.37*1014 Hz

wavelength observed by an observer at rest with respect to the star = wavelength emitted = 558.47 nm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote