Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Public Radio station KXPR-FM in Sacramento broadcasts at 88.9 MHz. The radio wav

ID: 1480063 • Letter: P

Question

Public Radio station KXPR-FM in Sacramento broadcasts at 88.9 MHz. The radio waves pass between two tall skyscrapers that are 11.5 m apart along their closest walls. (a) At what horizontal angles, relative to the original direction of the waves, will a distant antenna not receive any signal from this station? (Enter only positive values. Enter your answers from smallest to largest starting with the first answer blank. Enter NONE in any remaining answer blanks.) If the maximum intensity is 4.00 W/m^2 at the antenna, what is the intensity at plusminus 6.20degree from the center of the central maximum at the distant antenna?

Explanation / Answer

Wavelgnth is

lambda = 3x10^8 / 88.9 x10^6 = 3.3745 m

the equation for intensity is

I = Io [ (sin (pi d sin theta / lambda)) / (pi d sin theta / lambda)]^2

= 4 [ (sin (pi (11.2) sin 6.2 / 3.3745)) / (pi (11.2) sin 6.2 / 3.3745)]^2

= 3.094 W/m^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote