A 2- kg block and an 8 kg block are both attached to an ideal spring (for which
ID: 1480098 • Letter: A
Question
A 2- kg block and an 8 kg block are both attached to an ideal spring (for which k=200 N/m. In an initial experiment, a 100-gram (0,1 kg) ball of clay is thrown at the 2-ks block. The clay is moving horizontally with speed v when it hits and sticks to the block. The 8-kg block is held still by a stop. As a result, the spring compresses a max distance of 0.4 m. Calculate the following: a) the energy stored in the spring at max compression b) the speed of the clay ball and 2-kg block immediately after the clay sticks to the block but before the spring compresses significantly. c) the initial speed, v, of the clay.
Explanation / Answer
U = 1/2 k x^2 = 1/2 ( 200 ) ( 0.4)^2 = 16 J
(b)
U = 1/2 mv^2
v = root 2 U/m = root 2( 16)/2.1 kg = 3.9 m/s
(c)
from the conservation of momentum
mv = (m+M) v
v = m+M) v/ m = 2.1( 3.9)/0.1 = 81.9 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.