The minimum capacitance of a variable capacitor in a radio is 4.19 pF . a)What i
ID: 1480527 • Letter: T
Question
The minimum capacitance of a variable capacitor in a radio is 4.19 pF .
a)What is the inductance of a coil connected to this capacitor if the oscillation frequency of the L-C circuitis 1.53 MHz , corresponding to one end of the AM radio broadcast band, when the capacitor is set to its minimum capacitance? H
b)The frequency at the other end of the broadcast band is 0.535 MHz . What is the maximum capacitance of the capacitor if the oscillation frequency is adjustable over the range of the broadcast band? F
Explanation / Answer
Frequency.
f= (1/2*pi) root(1/LC)
(a)
1.53*10^6=(1/2*pi) root(1/LC)
9.32810^13=1/L*4.19*10-12
L = 2.56 mH [Inductance]
(b)
f= (1/2*pi) root(1/LC')
.535*10^6== (1/2*pi) root(1/LC')
3.36*10^6 =root(1/LC')
1.13*10^13=1/2.56*10^-3*C'
C=34.57 pF[Maximum capcitance]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.