A car is moving at a constant velocity when it is involved in a collision. The c
ID: 1480752 • Letter: A
Question
A car is moving at a constant velocity when it is involved in a collision. The car comes to rest after 0.450 s with an average acceleration of 60 m/s ^2 in the direction opposite that of the cars velocity. What was the speed, in km/h , of the car before the collision? A car is moving at a constant velocity when it is involved in a collision. The car comes to rest after 0.450 s with an average acceleration of 60 m/s ^2 in the direction opposite that of the cars velocity. What was the speed, in km/h , of the car before the collision?Explanation / Answer
initial speed u= ?
final speed v= 0m/s
decelaration a = - 60 m/s2
time t = 0.45 s
from the equation v = u + at
u = at = 60 * 0.45 = 27 m/s
initial velocity u = 27 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.