A car is at rest on a horizontal surface. The accelerator is applied and the car
ID: 1957436 • Letter: A
Question
A car is at rest on a horizontal surface. The accelerator is applied and the car accelerates at 3.00 m/s^2.A. What will be the speed of this car after 6.50 seconds?
B. What will be the average speed of this car during these 6.50 seconds?
I am confused in the difference between velocity and speed and also confused in the difference between speed and average speed. Please help me it is PAP Physics and is super hard. I am strong in math its just the units and everything else that makes it difficult for me.
Explanation / Answer
1) speed = 3*6.5
=19.5 m/s
2) avg speed= total dist /total time taken
= 0.5*3*42.25 / 6.5
= 9.75 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.