A pulley and string arrangement is used to connect two objects A and B as shown
ID: 1481111 • Letter: A
Question
A pulley and string arrangement is used to connect two objects A and B as shown in the diagram below. Here, mA = 4.90 kg and mB = 7.50 kg. The string connecting the two objects is of negligible mass and the pulley is frictionless. The objects start from rest and move with constant acceleration.
(a) What is the magnitude of the acceleration of each of the objects?
_________m/s2
(b) What is the magnitude of the tension in the string?
___________N
(c) Through what distance will the two objects move in the first two seconds of motion?
_____________ m
Explanation / Answer
SOLUTION: Fro the question we havve
A pulley and string arrangement is used to connect two objects A and B
mA = 4.90 kg and mB = 7.50 kg
The string connecting the two objects is of negligible mass and the pulley is frictionless. The objects start from rest and move with constant acceleration.
Part(a)
a = {(7.50-4.90)/(7.50+4.90)}*9.81 = 2.05 m/s²
Part(b)
T = 7.5*(9.81-2.05) = 58.2 N
Part(c)
d = (1/2)*2.05*2² = 4.1 m [7.50 kg will go downand 4.90 kg will travel up the same distance
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.