The speed of sound in air at 20 C is 344 m/s. Part A What is the wavelength of a
ID: 1482542 • Letter: T
Question
The speed of sound in air at 20 C is 344 m/s.
Part A
What is the wavelength of a sound wave with a frequency of 784 Hz, corresponding to the note G5 on a piano?
0.439
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
How many milliseconds does each vibration take?
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
What is the wavelength of a sound wave one octave higher than the note in part A?
The speed of sound in air at 20 C is 344 m/s.
Part A
What is the wavelength of a sound wave with a frequency of 784 Hz, corresponding to the note G5 on a piano?
=0.439
mSubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
How many milliseconds does each vibration take?
T = msSubmitMy AnswersGive Up
Part C
What is the wavelength of a sound wave one octave higher than the note in part A?
= mExplanation / Answer
v = f
344 m/s = (784 s^-1)()
= 0.439 m
T = 1/f
T = 1/(784 s^-1)
T = 1.28e-3 s = 1.28 ms
Sound an octave higher would have twice the frequency and half the wavelength:
= 0.439/2 m = 0.220 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.