Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You throw a stone vertically upward from the roof of a building with a velocity

ID: 1482768 • Letter: Y

Question

You throw a stone vertically upward from the roof of a building with a velocity of 47 m/s and lands the ground after 11.9 sec. What is the bright of the building? A 10 N force has an angle of o degree with x axis and another force 5 N has an angle of 60 degree with x axis. If you want to add these sectors, what is the total x component? You drive 5 miles in 5 min to east, then 20 miles in 20 min to south, 3 miles in 3 min in west and finally 5 miles in 5 min to the north to reach the school What is the average velocity in this trip? You throw a stow vertically upward from the roof of an 49 m tall building with a velocity of 45 m/s. How long after the stone will land the ground? [Assume g=10m/s2] You throw a stone vertically upward from the roof of an 80 m tall building with a velocity of 50 m/s. At what velocity, the stone will hit the ground?

Explanation / Answer

11) S = ut + ½ g (t) ²

49 =45*t + 0.5*10*t2

5t2 + 45t - 49 =0

t=0.982 sec

12)

S = ut + ½ g (t) ²

80 =50*t + 0.5*10*t2

5t2 + 50t - 80 =0

t=1.40 sec

Now v=u + gt

v=50 + 10*1.4=64 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote