One object is moving and one object is at rest. The two objects then collide in
ID: 1483015 • Letter: O
Question
One object is moving and one object is at rest. The two objects then collide in a dimensional, completely inelastic collision. So the two objects stick together after the collision and move off with a common velocity. Momentum of the two-object system is conserved. The masses of the two objects are 5.00 kg and 8.50 kg, respectively. The speed of the moving object masses 5.00 kg before the collision is 22.5 m/sec. Find the final speed of the two-object system after the collision; Find the kinetic energy of the two-object system before the collision, Find the kinetic energy of the two-object system after the collision.Explanation / Answer
Given m1= 5 kg and m2 = 8.5 kg
Before collision v_1i = 22.5 m/s and v_2i = 0
From conservation of momentum m1 v_1i + m2 v_2i = (m1 + m2) v_f
v_f = 5 * 22.5 /( 5+8.5) = 8.33 m/s
K.E before collision = 1/2 * 5 * (22.5)2 = 1265.6 J
K.E after collision = 1/2 (5+8.5) * (8.33)2 = 468.37 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.