Two small speakers are driven by a common oscillator at 7.05 Times 10^2 Hz. The
ID: 1483646 • Letter: T
Question
Two small speakers are driven by a common oscillator at 7.05 Times 10^2 Hz. The speakers face each other and are separated by d = 1.56 m. Locate the points along a line joining the two speakers where relative minima would be expected. (Use v = 343 m/s. Choose one speaker as a reference and enter your answers as positive distances from this speaker, from smallest to largest. Enter NONE in unused answer boxes.). Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations.Explanation / Answer
wavelength = v/f
= 343 / (7.05*10^2)
= 0.487 m
minima occurs when path difference is (2n+1)*wavelength/2
for n= 0
d0 = wavelength/2 = 0.487/2 = 0.243 m
dn = (2n+1)*do
for n= 1
d1 = 3*0.243 = 0.730 m
for n= 2
d1 = 5*0.243 = 1.22 m
for n= 3
d1 = 7*0.243 = 1.7 m
This goes beyond the distance between speakers
Answers are:
0.243 m
0.730 m
1.22 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.