Two small speakers are driven by a common oscillator at 7.35 102 Hz. The speaker
ID: 2235263 • Letter: T
Question
Two small speakers are driven by a common oscillator at 7.35 102 Hz. The speakers face each other and are separated by 1.28 m. Locate the points along a line joining the two speakers where relative minima would be expected. (Use v = 343 m/s. Choose one speaker as a reference and enter your answers as positive distances from this speaker, from smallest to largest. Enter NONE in unused answer boxes.) There should be six values I tried 2x-1.28=(n+1/2)lamda and x=1.28-lamda/2 neither seem to give correct answers i have lamda as .47Explanation / Answer
lamda = c/f = 343/735 = 0.46667 m
x - (L - x) = 2x - L
2x - 1.28 = 0.46667/2
2x = 1.513335
==> x0 = 0.7566675
==> x1 = 0.7566675 + lamda = 0.7566675 + 0.46667 = 1.2233375
==> x2 = 0.7566675 - lamda = 0.7566675 - 0.46667 =0.2899975
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.