An aluminum cup contains 150 g of water at 25 degree C. A 500 g silver sample at
ID: 1483873 • Letter: A
Question
An aluminum cup contains 150 g of water at 25 degree C. A 500 g silver sample at an initial temperature of 100 degree C, is placed in the water. A 50 g copper stirrer is used to stir the mixture until it reaches its final equilibrium temperature of 35 degree C. Calculate the mass of the aluminum cup in grams. Assume the initial temperature of the stirrer is also 25 degree C (Assume the specific heat of aluminum, silver and copper are 0.215 cal/g. degree C, 0.056 cal/g. degree C and 0.0924 cal/g. degree C and that of water is 1 cal/g degree C)Explanation / Answer
let,
mass of the aluminum cup = m_Al at T2=25 oC
mass of water mW=150g at T1=25 oC
mass of silver sample m_Ag=500g at T2=100 oC
and
mass of copper stirrer m_cu=50g at T1=25 oC
final equilibrium temperature is T_equ=35 oC
by using energy relation,
enegry lost = enegry gain
m_Ag*C_Ag*(T1-Tequ) = m_Al*C_Al*(T_equ-T2) + m_w*C_w*(T_equ-T2) + m_cu*C_cu*(Tequ-T2)
500*0.056*(100-35) = m_Al*0.215*(35-25) + 150*1*(35-25) + 50*0.0924*(35-25)
===> m_Al=127.35 g
mass of the Aluminum cup m_Al=127.35 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.