An aluminum cup contains 225 g of water and a 40 g copperstirrer, all at 27°C. A
ID: 1679096 • Letter: A
Question
An aluminum cup contains 225 g of water and a 40 g copperstirrer, all at 27°C. A 480 gsample of silver at an initial temperature of 87°C is placed in the water. The stirrer isused to stir the mixture gently until it reaches its finalequilibrium temperature of 32°C. Calculate the mass of thealuminum cup.g An aluminum cup contains 225 g of water and a 40 g copperstirrer, all at 27°C. A 480 gsample of silver at an initial temperature of 87°C is placed in the water. The stirrer isused to stir the mixture gently until it reaches its finalequilibrium temperature of 32°C. Calculate the mass of thealuminum cup.
g
Explanation / Answer
let the mass of aluminium cup be m gms. so the equation is 225(4.18)(5)+ 40(0.386)(5)+m(0.9)(5) = 480(0.233)(55) so m= 304.78 gms use specific heat values as water=4.18 Cu=0.386 Al=0.9 Silver=0.233
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.