A communications satellite orbiting the earth has solar panels that completely a
ID: 1484325 • Letter: A
Question
A communications satellite orbiting the earth has solar panels that completely absorb all sunlight incident upon them. The total area A of the panels is 10m2.
1) The intensity of the sun's radiation incident upon the earth is about I=1.4kW/m2. Suppose this is the value for the intensity of sunlight incident upon the satellite's solar panels. What is the total solar power P absorbed by the panels?
Express your answer numerically in kilowatts to two significant figures.
2) What is the total force F on the panels exerted by radiation pressure from the sunlight?
Express the total force numerically, to two significant figures, in units of newtons.
Explanation / Answer
intensity = power / Area
=> power absobed = I*A =>1.4*10^3 *(10)
=14000 Watt = 14 kWatt
time-averaged intensity divided by the speed of light in free space is the radiation pressure
P = (1.4*1000)/c
Force = pressure * area => ((1.4*1000)/(3*10^8)) * 10
=0.00004666666 N
=0.000047 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.