1.6 kg solid sphere (radius = 0.20 m ) is released from rest at the top of a ram
ID: 1484779 • Letter: 1
Question
1.6 kg solid sphere (radius = 0.20 m ) is released from rest at the top of a ramp and allowed to roll without slipping. The ramp is 0.90 m high and 5.9 m long.
Part A
When the sphere reaches the bottom of the ramp, what is its total kinetic energy?
Part B
When the sphere reaches the bottom of the ramp, what is its rotational kinetic energy?
Part C
When the sphere reaches the bottom of the ramp, what is its translational kinetic energy?
1.6 kg solid sphere (radius = 0.20 m ) is released from rest at the top of a ramp and allowed to roll without slipping. The ramp is 0.90 m high and 5.9 m long.
Part A
When the sphere reaches the bottom of the ramp, what is its total kinetic energy?
Part B
When the sphere reaches the bottom of the ramp, what is its rotational kinetic energy?
Part C
When the sphere reaches the bottom of the ramp, what is its translational kinetic energy?
Explanation / Answer
here,
height of the ramo , h = 0.9 m
mass of the sphere , m = 1.6 kg
radius of the sphere , r = 0.2 m
a)
using the conservation of energy
change in total kinetic energy = potential energy lost
change in total kinetic energy = m*g*h = 1.6 * 9.8 * 0.9 = 14.11 J
total kinetic energy at the bottom is 14.11 J
b)
total kinetic energy = rotational kinetic energy + translational kinetic energy
14.11 = 0.5 * I * w^2 + 0.5 * m*v^2
14..22 = 0.5 * 0.4 * m *r^2*( v/r)^2 + 0.5 * m *v^2
14.22 = 0.7 * 1.6 * v^2
v = 3.55 m/s
the rotational kinetic energy = 0.2 * 1.6 * 3.55^2 = 4.03 J
c)
translational kinetic energy =
total kinetic energy - rotational kinetic energy
translational kinetic energy = 14.11 - 4.03
translational kinetic energy = 10.08 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.