1.5 Preliminary Assignment I) The distance between the two digital multi-meter p
ID: 2000942 • Letter: 1
Question
1.5 Preliminary Assignment I) The distance between the two digital multi-meter probe tips is 1.8 x 10 m. The potential difference between the probes is 1.11 V. Determine the electric field along the line defined mfr eroche tips is 18 heetial by the probes. 2) A group of students trace out two equipotential surfaces and an electric field line as shown in Figure 1.5-1 A) Identify the polarity of each terminal. B) Calculate the electric field for each segment of the electric field line given that the distance between the two digital multi-meter probe tips is 2x10 m. C) Determine the potential difference between the two equipotential lines by summing the voltages along the electric field line. Compare this value to the potential difference found by subtracting the voltages of the two equipotential lines. tti+ + 8 VoltsExplanation / Answer
1. electric field = -dV/dx
electric field=1.11/(1.8*10^(-2)=61.6667 N/C
2. A. lower voltage side is negative terminal
higher voltage side is positive terminal
B.electric field=(8-2)/(2*10^(-2))=300 N/C
C. potential difference by summing=1.9+1.2+0.6+1.1+1.5=6.3 V
potential difference by subtracting=6 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.