Two grams o liquid water are at 0 ° C, and another two grams of liquid water are
ID: 1485068 • Letter: T
Question
Two grams o liquid water are at 0° C, and another two grams of liquid water are at 100° C. Heat is removed from the water at 0° C, completely freezing it at 0° C. This heat is then used to vaporize some of the water at 100° C. The latent heats of fusion and vaorization of water at 1 atm are 3.35 x 105 J/kg and 2.26 x 106 J/kg, respectively.
(4) What is the amount of heat removed from the water at 0° C?
A) 470 J; B) 510 J; C) 570 J; D) 620 J; E) 670 J.
(5) What is the mass of the water that remains a liquid at 100° C?
A) 1.40 g; B) 1.50 g; C) 1.60 g; D) 1.70 g; E) 1.80 g.
Explanation / Answer
4) the amount of heat removed from the water at 0° C is
dQ = m * L(fusion)
dQ = 0.002 * 3.35* 10^5
dQ = 670 J
Answer E) 670 J
5) this dQ = m * L(vaporization)
m = 670/2.26* 10^6
m = 0.3 g
the mass of the water that remains a liquid at 100° C
is 2-0.3 = 1.79g
Answer D) 1.70 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.