A ball is projected upward at time t=0.0 s, from a point on a roof m above the g
ID: 1485821 • Letter: A
Question
A ball is projected upward at time t=0.0 s, from a point on a roof m above the ground. the ball rises, then it falls and strikes the ground. the initial velocity is 36.2 m/s. if the air resistance is negligible. the time when the ball strikes the ground is closest to? A ball is projected upward at time t=0.0 s, from a point on a roof m above the ground. the ball rises, then it falls and strikes the ground. the initial velocity is 36.2 m/s. if the air resistance is negligible. the time when the ball strikes the ground is closest to? A ball is projected upward at time t=0.0 s, from a point on a roof m above the ground. the ball rises, then it falls and strikes the ground. the initial velocity is 36.2 m/s. if the air resistance is negligible. the time when the ball strikes the ground is closest to?Explanation / Answer
the time t is calculated as follows:
h = v0t - 0.5gt2
h = 36.2*t-0.5*9.8*t^2
substitute value og height h in the above equation and solve for t.
note: value of h missing in the data of question.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.