A ball is ejected on a top of a 25 m hill, with a velocity of 30 m/s, in a direc
ID: 1411570 • Letter: A
Question
A ball is ejected on a top of a 25 m hill, with a velocity of 30 m/s, in a direction of 30 degrees above horizontal. Ignore air resistance. Use g = 10 m/s^2. (a) How long does it take for the ball to reach the maximum height? (b) What is the maximum height the ball can reach relative to flat area? (c) How long does it take for the ball to reach the ground after passing the maximum height? (d) What is the maximum horizontal distance it can travel? (e) What is the ball's impact velocity (Magnitude only)?
Explanation / Answer
a)
consider the motion in vertical direction
Voy = initial velocity = 30 Sin30 = 15 m/s
Vfy = final velocity at highest point = 0 m/s
a = acceleration = - 10 m/s2
t = time taken
Using the equation
Vfy = Voy + at
0 = 15 + (-10) t
t = 1.5 sec
b)
h = total height from ground
using the equation
V2fy = V2oy + 2a(h - 25)
02 = 152 + 2 (-10) (h - 25)
h = 36.25
c)
T = total time to reach the ground
using the equation
d = Voy T + (0.5) a T2
- 25 = 15 T + (0.5) (-10) T2
T = 4.2 sec
time taken after maximum height = 4.2 - 1.5 = 2.7 sec
d)
Horizontal distance travelled = X
Vox = velocity = 30 Cos30
X = Vox T
X = (30 Cos30 ) (4.2) = 109.12 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.