A ball is attached to one end of a wire, the other end being fastened to the cei
ID: 2023929 • Letter: A
Question
A ball is attached to one end of a wire, the other end being fastened to the ceiling. The wire is held horizontal, and the ball is released from rest (see the drawing). It swings downward and strikes a block initially at rest on a horizontal frictionless surface. Air resistance is negligible, and the collision is elastic. The masses of the ball and block are, respectively, 1.7 kg and 2.50 kg, and the length of the wire is 1.11 m. Find the velocity (magnitude and direction) of the ball (a) just before the collision, and (b) just after the collision.Explanation / Answer
First, use conservation of energy to find the velocity at the bottom before collision.
mgh = 1/2mv2
v = 2*g*h = 2*9.8*1.11m = 4.66m/s
For the second part, you need to use conservation of momentum and energy
m1v1i + m2v2i = m1v1f + m2v2f
The block is stopped to begin with so the second part of the equation goes away but the final velocities are both unknown.
v2f = m1(v1i + v1f)/m2
Plug that into conservation of energy
1/2m1v12 = 1/2m1v1f2 + 1/2mv2f2
solve for v1f and plug into conservation of momentum equation
and you get v1f = m1-m2/m1 + m2 * v1i = -0.888m/s the ball
v2f = 2m1/m1 + m2 * v1i = the block = 3.77m/s
Hope that helps
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.