A ball is droprd from a height of 78.4 metres above the ground. a). The final Ve
ID: 1662756 • Letter: A
Question
A ball is droprd from a height of 78.4 metres above the ground. a). The final Velocity just before hitting the ground. b). The time ti reach the ground.I did this. a).Vf= (78.4)/(9.80)=8 b).time it reach the ground (8)*(9.80)=78.4s
please let me know if this is done correctly and what I didwrong.
a). The final Velocity just before hitting the ground. b). The time ti reach the ground.
I did this. a).Vf= (78.4)/(9.80)=8 b).time it reach the ground (8)*(9.80)=78.4s
please let me know if this is done correctly and what I didwrong.
Explanation / Answer
a)Please use v22-v12 = 2gd v1=0 v22 = 2 *9.8*78.4 v2= 39.2 m/s b) v2= v1+gt 39.2=9.8 t t=4s I think this would work v2= v1+gt 39.2=9.8 t t=4s I think this would workRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.