An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular v
ID: 1486459 • Letter: A
Question
An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity magnitude of 0.280 rev/s . The magnitude of the angular acceleration is 0.901 rev/s2 . Both the the angular velocity and angular accleration are directed clockwise. The electric ceiling fan blades form a circle of diameter 0.790 m .
A). Compute the fan's angular velocity magnitude after time 0.209 s has passed. Express your answer numerically in revolutions per second.
_____________ rev/s
B). Through how many revolutions has the blade turned in the time interval 0.209 s from Part A? Express the number of revolutions numerically.
__________________ rev
C). What is the tangential speed vtan(t) of a point on the tip of the blade at time t = 0.209 s ? Express your answer numerically in meters per second.
vtan(t) = ______________ m/s
D). What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the tip of the blade at time t = 0.209 s ? Express the acceleration numerically in meters per second squared.
a = ___________ m/s2
Explanation / Answer
given data
w1 = 0.28 rev/s = 0.28*2*pi rad/s = 1.76 rad/s
alfa = 0.901 rev/s^2 = 0.901*2*pi rev/s^2 = 5.66 rad/s^2
A) w2 = w1 + alfa*t
= 0.28 + 0.901*0.209
= 0.468 rad/s <<<<<<<<<----------------Answer
B) angular dispalcement, theta = w1*t + 0.5*alfa*t^2
= 0.28*0.209 + 0.5*0.901*0.209^2
= 0.782 rev <<<<<<<<<----------------Answer
C) v_taan = r*w2
= 0.79*0.468*2*pi
= 2.32 m/s <<<<<<<<<----------------Answer
d) a_tan = r*alfa
= 0.79*5.66
= 4.47 m/s^2
a_rad = r*w2^2
= 0.79*(0.468*2*pi)^2
= 6.83 m/s^2
a_total = sqrt(a_tan^2 + a_rad^2)
= sqrt(4.47^2 + 6.83^2)
= 8.16 m/s^2 <<<<<<<<<----------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.